Beta gratuïta — places limitades

Factura a Excel amb un clic.
No perdis cap despesa de negoci.

Fotografia qualsevol factura — restaurant, taxi, hotel, material d'oficina — i la IA, amb tecnologia d'IA avançada, la llegeix en 50+ idiomes, tradueix cada article i exporta a Excel amb un clic. La manera més ràpida de controlar despeses per a deduccions fiscals a Catalunya.

中文 Русский 日本語 العربية Deutsch Français Italiano Español 한국어 +50 idiomes
Provar gratuïtament a Telegram Provar al web
Factura #7 processada
27/02/2026Bar El Xampanyet
2x Pa amb tomàquet4.80
1x Cafè amb llet1.80
1x Croquetes de pernil6.50
TOTAL13.10 EUR
Restaurant Català → Català
Mira-ho en acció

De foto a Excel en 2 segons

Com funciona

Tres passos.
Zero paperassa.

1
📷

Fotografia la factura

Envia una foto de qualsevol rebut — restaurant, botiga de roba, taxi, hotel — al bot de Telegram. Qualsevol idioma, qualsevol moneda.

2
⚡

La IA tradueix i estructura

En 2 segons, la IA usa visió artificial i tecnologia d'IA avançada per llegir tot el text, tradueix cada article al teu idioma i ho estructura amb preu, quantitat i categoria.

3
📈

El teu Excel llest

Escriu "excel" i rep el teu fitxer mensual amb totes les factures organitzades. Llest per al teu gestor o per a Hisenda.

Per què és important

La llei fiscal exigeix justificant per a cada despesa que dedueixes.

Les noves normatives a Catalunya, Espanya i la UE exigeixen prova documentada de cada despesa empresarial. Sense factura? Sense deducció. LessTax automatitza el compliment.

ES Catalunya / Espanya ATC i Hacienda (AEAT): factures originals obligatòries. Conservació 4 anys. Veri*factu B2B des del juliol 2027.
EU Unió Europea Directiva IVA (ViDA): justificant requerit per a cada despesa deduïble. Reporting digital des del 2030.
DE Alemanya GoBD: arxiu digital obligatori de tots els rebuts. Conservació 10 anys.
FR França Tots els rebuts de negoci s'han de conservar 6+ anys per a auditoria fiscal.
IT Itàlia Fattura elettronica: totes les despeses necessiten prova documentada.
UK Regne Unit HMRC: rebuts obligatoris per a totes les deduccions de despeses de negoci.

Fotografia-ho. Guarda-ho. Dedueix-ho. No perdis mai una factura.

Traducció automàtica

Qualsevol idioma d'entrada. El teu idioma de sortida.

FR FR
Salade Niçoise 18.00
JP JP
コーヒー 450円
DE DE
Hemd Baumwolle 49.90
→
CA ES EN FR
Amanida niçarda — 18.00
Cafè — 450
Camisa de cotó — 49.90
El que veus a Telegram

Text original. Dades processades. Excel.

1. Text original

BAR EL XAMPANYET
C/ Montcada, 22
27/02/2026 14:12
2x Pa amb tomàquet   4.80
1x Cafè amb llet    1.80
1x Croquetes pernil  6.50
TOTAL              13.10
TPV **** 7823

2. Detall processat

| # | Article              | Preu |
|---|----------------------|------|
| 1 | Pa amb tomàquet x2   | 4.80 |
| 2 | Cafè amb llet        | 1.80 |
| 3 | Croquetes de pernil  | 6.50 |
|   | TOTAL             13.10 |

3. Fila Excel

Data:       27/02/2026
Comerciant: Bar El Xampanyet
Categoria:  Restaurant
Total:      13.10 EUR

→ Exportat a Excel
Preu

Simple. Sense sorpreses.

Per a autònoms, nòmades i petites empreses

0€ durant la beta

100% gratuït durant la beta. Preus assequibles un cop acabi la beta.

Començar gratis a Telegram Comença gratis al web

Sense targeta. Sense compromís. Gratuït durant la beta.

Construïm en obert. Uneix-t'hi.

Busquem beta testers, col·laboradors i inversors que vulguin automatitzar la comptabilitat per a negocis internacionals.

50+ testers inicials
50+ idiomes suportats
2s per factura
Preguntes freqüents

Tot el que necessites saber

Com escaneja LessTax les factures?

+

Envia una foto de qualsevol factura a @LessTaxBot a Telegram. La nostra IA llegeix tot el text usant OCR avançat (impulsat pel model de visió Llama 4 Scout), extreu cada article amb preu, quantitat i impost. Detecta el país i la moneda, categoritza la despesa i ho tradueix tot al teu idioma — en 2 segons.

Puc exportar les meves factures a Excel?

+

Sí! Escriu "excel" al xat i LessTax genera el teu full de càlcul mensual amb totes les factures organitzades — data, comerciant, país, total, moneda, impost, categoria, mètode de pagament i un vincle a la foto original. Factura a Excel amb un clic, amb totals SUM i desglossament fiscal llest per al teu gestor.

Quins idiomes suporta LessTax?

+

LessTax és un escàner de factures multilingüe que llegeix 50+ idiomes incloent català, castellà, xinès, japonès, coreà, àrab, rus, hindi, tailandès, vietnamita, turc, georgià, alemany, francès, italià, portuguès i anglès. Qualsevol alfabet, qualsevol escriptura.

És LessTax bo per a autònoms i nòmades digitals?

+

LessTax és el millor controlador de despeses per a autònoms i nòmades digitals que viatgen internacionalment. Recull factures de restaurants, taxis, hotels i botigues de qualsevol país — LessTax les llegeix en qualsevol idioma, les tradueix i construeix el teu Excel fiscal. No perdis mai una deducció fiscal.

Com es compara LessTax amb Expensify o Dext?

+

LessTax és una alternativa més senzilla i assequible a Expensify i Dext, especialment per a factures internacionals. Llegeix 50+ idiomes nativament, tradueix articles automàticament, funciona via Telegram (sense instal·lar cap app) i és gratuït durant la beta. Si treballes amb factures en múltiples idiomes, LessTax és per a tu.

Pot LessTax gestionar múltiples monedes?

+

Sí. LessTax detecta automàticament la moneda de cada factura — EUR, USD, GBP, JPY, CNY i 100+ més. El teu Excel mostra la moneda original de cada factura. La conversió a moneda base arriba aviat.

És LessTax gratuït?

+

LessTax és 100% gratuït durant el període beta amb factures il·limitades. No cal targeta de crèdit. Un cop acabi la beta s'anunciaran preus assequibles.